Ūdens – spēka un izturības avots
Pirms 5000 gadiem nebija aptieku tīklu, bet cilvēki izskatījās un bija daudz veselāki, nekā tas ir mūsdienās. Slimību bija mazāk, nekā to ir šobrīd. Visas kaites ļoti bieži tika novērstas jau pašos iedīgļos, un to paveica vietējie dziednieki/ārsti. Viņi ārstēšanai izmantoja visu to, ko deva Dabasmāte, un guva ievērojamus panākumus. Agrākos laikos vietējam ārstam maksāja, kamēr pacients vēl bija vesels; tikko cilvēks sasirga, dakteris atlīdzību vairs nesaņēma. Tādējādi senatnē ārsti bija ieinteresēti savu pacientu veselībā, ko ir grūti teikt par mūsdienām.
Ajūrvēdā ūdens tiek iedalīts divās grupās:
- ūdens, kas nāk no debesīm jeb lietus (divja);
- ūdens, kas nāk no zemes (bhauma).
Savukārt divjas ūdens iedalās vēl četros tipos:
- dharadža;
- karakadža;
- tausara;
- haijma.
Dharadžas tipa ūdeni cilvēks var lietot savā uzturā, tikai jāņem vērā šī ūdens ievākšanas veids. Proti, uzturā to var lietot tikmēr, kamēr tas nav iztvaikojis no ievāktajiem traukiem vai palicis netīrs. Parasti šo lietus ūdeni ievāc māla, sudraba vai zelta traukos. Vienā no ajūrvēdas traktātiem „Čaraka – samhita” ir aprakstīts, ka vislabākais lietus ūdens, ko cilvēks var lietot uzturā, ir ašvini mēnesī (septembris – oktobris) ievāktais.
Dzīvības eleksīrs
Jau senatnē ūdens lietošanai ikdienas uzturā bija liela nozīme. Arī mūsdienās šajā jautājumā nekas nav mainījies, jo zināms, ka 70% cilvēka ķermeņa sastāv no ūdens, un līdz ar to ir skaidrs, ka ūdens lietošana ikvienam organismam ir ļoti svarīga. Šis dzīvības eliksīrs ir pamatā daudzajiem organismā cirkulējošajiem šķidrumiem, kurus līdzsvarā uztur smalki noregulētā iekšējo orgānu sistēmas darbība:
- mūsu asinīs ir 80% ūdens, kas nepieciešams, lai radītu jaunus asinsķermenīšus;
- 50% mūsu kaulu sastāv no ūdens, kas nepieciešams, lai atjaunotos kaulu audi;
- ūdens šķīdina un izvada toksīnus;
- ūdens samazina ēstgribu, tāpēc jebkuras diētas laikā nepieciešams dzert daudz ūdens;
- ūdens uztur mūsu organisma temperatūru;
- ūdens ir nepieciešams mūsu smadzeņu darbībai – ja ūdens netiek lietots pietiekošā daudzumā, zūd koncentrēšanās spējas;
- dzerot ūdeni pietiekamā daudzumā, var izvairīties no ķermeņa sāpēm, jo ūdens kavē novecošanos utt.
Ūdens lietošana palīdz cilvēkam tikt galā ar tādām mūsdienu kaitēm kā:
- depresija;
- hronisks nogurums;
- stress;
- miega problēmas;
- dažādas infekcijas;
- leikēmija;
- uzmanības trūkums;
- osteoporoze;
- sliktie ieradumi utt.
Smadzeņu ģenerators
Ūdens tiek uzskatīts par smadzeņu ģeneratoru tā iemesla dēļ, ka 85% šī orgāna veido ūdens. Pēc skābekļa, ūdens ir otrs svarīgākais komponents, kas nepieciešams mūsu smadzenēm, lai tās darbotos uz visiem 100%. Tāpēc ir svarīgi lietot uzturā šo dzīvības eliksīru, ik pēc pusstundas izdzerot glāzi ūdens.
Smadzenes ir tas orgāns, kas uztver un nodod tālāk informāciju. Ja cilvēkam organismā trūkst ūdens, tad parādās grūtības uztvert informāciju, zūd koncentrēšanās spējas, sākas nogurums, stress utt. Un tas savukārt var novest pie nopietnākām slimībām.
Lietošana
Svarīgi ņemt vērā dažus noteikumus ikdienas dzīvē, lai veiksmīgi izvairītos no veselības problēmām:
- ūdens jādzer vienmēr, kad jūtat slāpes;
- ūdens jālieto pēc ēšanas, ieteicams ne ātrāk kā pēc 2,5 stundām;
- obligāts nosacījums pēc pamošanās – izdzert glāzi ūdens (ieteicams pielikt klāt citronšķēlīti vai laimu);
- dzert ūdeni pirms fiziskajām aktivitātēm;
- dzert daudz ūdens, ja ir aizcietējumi;
- īpaši lietot ūdeni, ja uzturā maz tiek lietoti augļi un dārzeņi.
Traktātā „Čaraka – samhita” tiek definēts, kādos dzīves gadījumos ūdens ir jādzer. Piemēram:
- aukstu ūdeni iesaka dzert, ja ir liels nogurums, nespēks, karstuma drudzis, saindēšanās gadījumos, tajā skaitā ar alkoholu, kā arī tad, ja piemeklējuši galvas reiboņi vai ir slikta dūša;
- aukstu ūdeni neiesaka lietot, ja ir sāpes krūtīs, aukstuma sajūta, anoreksija, žagas, astma, bronhīts, plaušu karsonis, aizcietējumi, diabēts, pēc attīrošām procedūrām, masāžām;
- vārītu ūdeni var lietot visu konstitūciju tipi. Tiek uzskatīts – ja ūdens no tvertnes samazinās līdz 3/4, tad tāds ūdens ir labs vatas tipam; ja līdz pusei, tad pittas tipam; savukārt, ja līdz 1/4, tad šis ūdens baro un stiprina kaphas tipa cilvēkus.
Dienā būtu vēlams izdzert vismaz 2,5 litrus ūdens, lai nenodarītu pāri savam organismam. Ko darīt, ja esi no tiem cilvēkiem, kam ūdens dzeršana sagādā lielas problēmas? Mūsdienās ir ļoti daudz līdzekļu, kā sevi motivēt un pacensties dzert vairāk nekā parasti. Piemēram, ūdens dzeršanas rituālu var izvērst par interesantu spēli. Viens no veidiem ir ielādēt mobilo aplikāciju „iDrinkWater”, ko iespējams pielāgot ikvienam vecumam un svara kategorijai. Pēc aplikācijas ielādes tiks pieprasīts jūsu svars; ievadot to, programma izskaitļos, cik liels ūdens daudzums dienas laikā jums ir jāpatērē. Programma ir uztaisīta tā, lai gadījumā, ja aizmirstat par ūdens dzeršanu, jums tiktu nodots atgādinājums patīkamas skaņas veidā.
Pamēģiniet un padalieties pieredzē vai jums sanāca šajās dienās dzert vairāk nekā parasti! Varbūt jums ir vēl kādas citas metodes, kā veicināt ūdens dzeršanu? Dalieties savā pieredzē, varbūt kādam tā noderēs, lai uzlabotu savu veselību!