PUBLIKĀCIJAS

Līdzsvarosim savas došas!

Ājurvēda – zinātne par pilnvērtīgu un harmonisku dzīvi – iedala cilvēkus trīs došās jeb konstitucionālajos pamattipos. Apzinoties savu piederību un ņemot vērā atbilstošus ieteikumus, mums paveras iespēja līdzsvarot savas došas un ievirzīt dzīvi daudz veselīgākā un harmoniskākā gultnē.

         

Dzīve, saskaņā ar savu konstitūcijas tipu

          Doša – spēks, kas virza cilvēka fiziskās un psiholoģiskās funkcijas. No sanskrita valodas Dosha tulkojas – „tas, kas mainās”. Pazīstamas ir trīs došas – Vata, Pitta un Kapha. Vata – kustība, kas pārvalda visu ķermeni. Fiziskajā līmenī tā ir elpošana, bet mentālajā – nervu sistēma. Pitta – uguns, kas fiziskajā līmenī atbild par gremošanas traktu, bet mentālajā – par informācijas uztveršanu. Kapha – stabilitāte, kas fiziskajā līmenī pārvalda ķermeņa audu struktūru, bet mentālajā – noturību un gara spēku.

Ikviens cilvēks sastāv no trim došām, bet viena no tām ir dominējošā, kas nosaka indivīda konstitūcijas tipu. Piemēram, cilvēkam var būt 50% Pittas, 45% Kaphas un 5% Vatas. Tas norāda, ka viņš ir Pitta-Kapha, un tieši šīs došas nepieciešams uzturēt harmonijā, lai izvairītos no veselības problēmām. Konstitūcijas tips var izpausties ne tikai fiziskajā, bet arī psiholoģiskajā līmenī – raksturā, uzvedībā un domāšanā. Jāņem vērā arī tas, ka ne vienmēr fiziskā un psiholoģiskā doša būs vienāda. Piemēram, ķermeniski cilvēks var izskatīties kā Kapha (dūšīgs), bet domāšana un uzvedība ir kā Pittai – ļoti ātri uz visu reaģē, ir mērķtiecīgs un ātri aizsvilstas. Ājurvēdā Vatas doša tiek uzskatīta par primāro, jo tā ir viskustīgākā no visām, kā arī spēj visātrāk izsist no līdzsvara. Gadījumā, ja sākušās veselības problēmas, sākumā tiek līdzsvarota Vatas doša. Pārējās normalizējas automātiski. Neaizmirsīsim – lai cilvēks būtu vesels un dzīvotu harmonijā, iesākumā vajadzētu mainīt arī pasaules uztveri un prātu (domāšanu un emocijas).

Trīs enerģijas – trīs noskaņas

Katra doša nokļūst trīs enerģiju jeb gūnu (Sattva, Radžas un Tamass) jurisdikcijā. Sattva norāda, ka doša ir harmonijā un cilvēks ir vesels. Savukārt Radžas un Tamass gūnas norāda, ka klātesošas ir kādas noslieces, kas rada došu disharmoniju. Tomēr nevajadzētu aizmirst, ka šīs trīs noskaņas ir nepastāvīgas, tāpat kā došas, tādējādi vienlaicīgi cilvēkā var dominēt vairākas enerģijas.

Vatas trīs gūnas:

  • Ja cilvēks ir enerģisks, pozitīvs un optimistisks, ļoti ātri darbojas prāts, pie stresa situācijām ir mierīgs, entuziasma pilns un, neskatoties uz apkārtējo haosu, spēj iedvesmot citus, tas norāda, ka Vata ir Sattvas gūnā.
  • Ja indivīds ir viegli uzbudināms, nervozē, slikti klausās apkārtējos, ir neizlēmīgs, pārtrauc sarunas biedru, nespēj atcerēties informāciju, ir problēmas ar koncentrēšanos, trūkst pacietības, visu grib darīt ātri, vienlaicīgi darot vairākus darbus, nenovedot tos līdz galam, Vata ir Radžas gūnā.
  • Ja cilvēks daudz baidās un viņam piemīt izteiktas fobijas un paranojas, kā arī ir pārlieku kautrīgs, noslēgts sevī, nepārliecināts, depresīvs, nepatiess, kā „nervu kamols”, ar psihiskām problēmām, tas liecina, ka Vata ir Tamass gūnā.

Pittas trīs noskaņas:

  • Ja indivīds ir drosmīgs, neatkarīgs, godīgs, taisnīgs, punktuāls, kārtīgs, draudzīgi noskaņots, prot tieši un skaidri izteikties, kā arī spēj orientēties vairākās jomās un atbildīgi pieņemt lēmumus, tad Pitta ir Sattvas noskaņā.
  • Ja cilvēks steidz apmierināt ikvienu savu iegribu, ātri apvainojas, ir diktators, godkārīgs, ambiciozs, vienmēr meklē vainīgos, patīk visu kontrolēt, kritizē, nosoda, meklē sev izdevīgumu, tas liecina par Raddžas noskaņu.
  • Ja indivīds ir ļauns, vardarbīgs, agresīvs, atriebīgs, ļaunatminīgs, ienīst visus, kas ir apkārt, neatzīst savas kļūdas un patīk izrēķināties ar citiem, radīt apkārtējiem ciešanas, tad tā ir Pitta Tamasā.

Kaphas trīs enerģijas:

  • Ja cilvēks rūpējas par visiem, ir labsirdīgs, mīlošs, tolerants, līdzjūtīgs, mierīgs, precīzs, pacietīgs, ar bagātu iekšējo pasauli, uzticams, prot piedot, kā arī labprāt uzklausa citus un dod labus padomus, tā ir Sattviskā Kapha.
  • Ja indivīds kļūst lēns, pasīvs, skops, ietiepīgs, dzīvo savā pasaulē, ir sentimentāls, emocionāls, kā arī reizēm kļūst pārāk uzbāzīgs ar savu palīdzēšanu, viņā dominē Radžas gūna. Tie ir cilvēki, kuri „skrien palīdzēt darīt labu”, bet pēc tam bieži vien jūtas iztukšoti.
  • Ja cilvēks ir slinks, flegmātisks, neapķērīgs, ilgi domā, izvairās no komunikācijas, rūpējas tikai par sevi, radot apkārt sev komfortablu vidi, kā arī nemīl ciemiņus, jo mājās parasti valda nekārtība un netīrība, tas norāda, ka Kapha ir nokļuvusi Tamass enerģijas gūstā.

Vērtīgie palīgi

Ikvienas saimnieces virtuvi var nosaukt par lielu ķīmijas laboratoriju jeb mājas aptieciņu, pārliecināta ir Inga Ruņģe. Atliek tikai pārzināt plauktu saturu un izpētīt ingredientu funkcijas. Ir augi un garšvielas, kas vienlaicīgi pozitīvi ietekmē visas trīs došas, bet ir arī tādas garšvielas, kas līdzsvaro, bet vienlaicīgi arī disharmonizē. Viens no augiem, kas līdzsvaro visas došas, ir visiem tik labi pazīstamā aloja. Pēdējā laikā popularitāti ieguvis arī ingvers, kurš labvēlīgi ietekmē gan Vatu, gan Pittu, gan Kaphu, ir tikai jāmāk to pareizi pagatavot un pasniegt. Viegla tēja jādzer Vatas un Pittas pārstāvjiem, savukārt stiprāka tēja der Kaphas tipam. Ingveru, tāpat kā aloju, lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi. Ja sāp locītavas vai muskuļi, sarīvējiet ingveru un uzlieciet to uz nakti, apsienot ar plēvi (lai sula neizsmērētos pa gultas veļu). Arī tad, ja gadās pārēsties, ingvera tēja būs viens no labākajiem palīgiem. Toties kurkuma darbojas kā dabīgais antibiotiķis. Tā ne tikai attīra asinis, bet arī palīdz gremošanas traktam. Katru pavasari un rudeni vēlams veikt 10 dienu asins attīrīšanas kursu – agri no rīta dzerot uzsildītu pienu ar vienu tējkaroti kurkuma. Nevar nepieminēt arī melno piparu noderīgumu – tie pastiprina kuņģa sulas izdalīšanos un uzlabo ēdiena garšu, tāpat novērš aizcietējumus un uzlabo apetīti.

          Papildus garšvielām tiek izmantoti arī dārgakmeņi/pusdārgakmeņi un metāls. Šos abus komponentus izmanto gan iekšķīgai, gan ārīgai lietošanai. Vairāk gan pazīstama ārīga lietošana, piemēram, nēsājot zelta vai sudraba rotaslietas, kuras papildina ar kādu no akmeņiem. Šajā terapijā pieslēdzas arī vēdiskā astroloģija (Jyotisha – no sanskrita – Dieva gaisma) – šī zinātne detalizēti pēta, kurš metāls vai akmeņu salikums labvēlīgi ietekmēs konkrētā cilvēka organismu un dzīvi kopumā. Ikvienā metālā un akmenī ir liels dziedniecisks spēks, tāpēc, izvēloties rotaslietu vai kādu no akmeņiem, apmēram 10 minūtes nepieciešams to paturēt rokās, ieklausoties sevī, jo ne vienmēr akmens, kas it kā atbilst, piemēram, dzimšanas mēnesim, sniegs vajadzīgo efektu. Šis ieteikums jāņem vērā arī – izvēloties zelta vai sudraba rotaslietas. Vizuālā gaume var būt dažāda, bet tikai ķermenis spēj sniegt pareizo atbildes reakciju, kas mums patiesībā ir nepieciešams. Interesanti, ka iekšķīgai lietošanai izmanto arī zelta, sudraba un vara uzlējumus, kas var būt atšķaidīti ar kāda noteikta akmeņa uzlējumu.

Ēteriskās eļļas izmanto, lai būtu ne tikai laba pašsajūta, bet veiktu arī attīrošās procedūras, kurām ir liela loma cilvēka dzīvē un veselības uzturēšanā. Pirms tiek nozīmēta jebkāda veida ārstešana, ķermeni nepieciešams attīrīt. Attīrīšanas procedūras ir dažādas – atkarībā no vajadzības un atvēlētā laika. Ja cilvēka organismā ir daudz amas (toksīnu), tad jārēķinās, ka pavisam drīz var sākties veselības problēmas. Viena no universālākajām ēteriskajām eļļām ir lavanda, kas der visiem trim tipiem. Gan ēteriskās eļļas, gan bāzes eļļas tiek izmantotas konkrētam konstitūcijas tipam un gadalaikam. Piemēram, kokosa eļļu nevar masāžās izmantot visu cauru gadu – tā ir atvēsinošā eļļa, kas ziemas periodā pēc siltas vannas dos pretēju efektu.

Mīliet sevi!

Žurnāls “Taka” 2016/02

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *