Botānika no pirmajiem dzīves soļiem
Gribu turpināt rubriku par ārstniecības augiem, jo tā man ir bijusi aktuāla no bērnu dienām. Bērnībā lasīju, ne tikai mājas vajadzībām, bet arī salasīto produkciju nodevu vietējā aptiekā, kur man samaksāja pirmo manis godam nopelnīto naudiņu.
Tātad, kā jau iepriekš minēju, tad viens no pirmajiem ārstniecības augu ievākšanas mēnešiem ir maijs, jo tas ir viens no bagātākajiem pavasara mēnešiem. Tieši maija mēnesī mūsu senči ievāca pirmos ārstniecības augus, jo zināja, ka tajos ir vislielākais spēks un dzīvības enerģija. Augs visu ziemu ir krājis spēkus, lai izprauktos un ieraudzītu saules gaismu. Tieši sajā periodā augiem ir liels dzīvības spēks un vitamīnu daudzums. Tāpēc šo #MammasDabas ievākto zaļo kokteili var lietot uzturā gan svaigā veidā, gan vēlāk to izmantot arī sakaltētā. Starp citu, ievākt ārstniecības augus drīkst dienas pirmajā pusē. Līdz ko rasa ir nožuvusi var ķerties klāt un lasīt līdz pusdienlaikam. Senajos laikos tika uzskatīts, ka augam lielāks spēks un aromāta koncentrāts ir tieši līdz pusdienlaikam.
Bērnībā tiku mācīta, ka katrs ārstniecības augs ir derīgs pilnībā, sākot no saknes līdz pat nobriedušam auglim. Šīs bērnības zināšanas tika apstirpinātās arī laikā, kad apguvu ajūrvēdas mākslu.
Domāju, ka ikviens atceras skolas laikus, kad botānikas stundā bija iespēja katram iegūt priekšstatu par augiem, to dzīvi, ārējo un iekšējo uzbuvi. Tā kā man botānika jau nebija sveša, tad apgūt šo mācību priekšmetu man nesagādāja nekādas problēmas. Man bija iespēja apgūtās prakstiskās zināšanas pamatot ar teoriju. Piedevām, man paveicās ar skolotāju, kura ļāva pēc stundām izmantot skolas mikroskopu, lai es varu pētīt vēl smalkākos līmeņos un veikt dažāda veida eksperimentus.
SAKNES
Ceru, ka visi atceras, ka augi tiek iedalīti gan viengadīgajos, gan divgadīgajos, gan daudzgadīgajos. Attiecīgi to ievākšanas laiks atšķiras. Viengadīgo un divgadīgo augu saknes parasti ievāc rudenī. Savukārt, daudzgadīgos ievāc pavasarī. Kad plānots ievākt saknes, jāņem vērā, lai tās būtu veselas. Ja sakne ir bojāta, tad tādas lietot uzturā vai ārstiecībā nav ieteicams, jo var būt pretējais efekts.
* Ja tās ir koka saknes, tad tām jābūt, ne tikai veselām, bet arī brīvām bez dažāda veida saaugumiem.
STUMBRS un LAPAS
Ja mēs runājām par auga stumbru un lapu ievākšanu, tad ievākšanas laiks ir tad, kad tās ir spēka pilnas. Vislielākais spēks augam ir tad, kad tam ir izveidoies pumpurs un tas plāno teju teju plaukt.
*Koku pumpurus ievāc pirms lapu plaukšanas. Tos ievāc no veseliem un vidēji lieliem kokiem.
Ir arī koki, kuru miza tiek izmantota ārstniecībā. Jāņem vērā, ka miza nevar būt veca un bieza. Galvenais, lai koks ir vesels un ar daudz lapām. Tā kā agrākos laikos ļoti cienīja dabu, tad speciāli nevienam kokam mizu neplēsa, to vairāk ievāca no nocirstajiem kokiem.
ZIEDI
Augu ziedi tiek ievākti, kad tie ir atvērušies. Tieši zieda atvēršanās brīdī tam ir vispēcīgakais aromāts un iedarība. Klāt visam, ziedam jābūt veselam bez defektiem.
AUGĻI
Ievāktos augļus var izmantot dažādi. Ja tos vēlas izmantot uzturā, tad tie ir nogatavojušies. Ja vēlas izmantot tos kaltētā veidā, tad tos ievāc mazliet zaļākus, pirms tie vēl ir paspējuši nogatavoties.
Žāvējam visu salasīto #MammasDabas bagātību kaut kur ēnainā un labi vēdinātā vietā. Ja ārstniecības augi žāvēšanas laikā saskaras ar saules stariem, tad zaudē gan ārstniecības spēku, gan vitamīnus.
foto:mota.ru
P.S. Ja dalies ar informāciju no mājas lapas, lūgums norādīt, ka ņemts no www.narayana.lv