BLOGS

Bērzu sulas jeb dabas brīnumlīdzeklis

Mīlu pavasari, jo prātā uzreiz nāk bērnības atmiņas, kad ar vecmammu vai vectētiņu gājām uz mežu bērzu sulu medībās. Paņēmām līdzi katrā rokā 10 litrīgus spaiņus (man bija mazāki) un devāmies izlūkos – kas tad nu būs šoreiz, kurš no bērziem būs viscentīgākais un videvīgākais.

Šis bērzu sulu rituāls ir saglabājies arī mūsdienās, jo cilvēki ir atklājuši, ka bērzu sulas ir ne tikai veldzējošs, bet arī veselīgs dzēriens. 100 gramos bērzu sulas sastāvā ir:

  • mangāns – 0,1 mg;
  • magnijs – 0,6 mg;
  • ogļhidrāti – 3,1 g;
  • kālijs – 27.3 mg;
  • nātrijs – 1,6 mg;
  • niķelis – 1 mg;
  • varš – 2 mg;
  • kalcijs – 1,3 mg;
  • alumīnijs – 0,1-0,2 mg;
  • dzelzs – 25 mg utt.

Pateicoties šim maģiskajam sastāvam, cilvēks pēc bērzu sulu kursa jūtas ļoti labi. Dzerot šīs sulas lielā daudzumā, cilvēks ļoti labi spēj attīrīt savu organismu no toksīniem, ko ir uzkrājis ziemas periodā. Turklāt, ja cilvēks visas dienas garumā intensīvi dzer bērzu sulu, viņam ir viegli atturēties no ēšanas, jo minerālvielu daudzums sulā ir pietiekošs, lai organisms justos pabarots.

Labākais laiks bērzu sulas ievākšanai

Atceros no bērnības – kā tikko palika mazliet siltāks, mēs savācām visu ekipējumu un raitā solī devāmies uz mežu izlūkos, lai noskatītu potenciālos sulu devējus. Šis process nebija no vieglajiem, jo katrā bērzā urbt caurumu nevarēja. Mazajiem bērziem vienmēr gājām garām un meklējām resnus, nobriedušus kokus, kurus es nevarēju pat apķert, jo rokas bija par īsām. Parasti vecvecāki izvēlējās tādu bērzu, kam stumbra diametrs bija 40-50 cm. Tālāk katrā izvēlētajā kokā tika ieurbts caurums un pielikts trauks, kur sakrāties bērza dotajai bagātībai.

Bērzu sulas parasti vāc līdz tam brīdim, kamēr koks sākt „vemt”. Tad atvērto bērza rētu apstrādā un caurumā ievieto tapiņu, lai bērzs neaiziet postā.

Kam ieteicams lietot bērzu sulas

Bērzu sula ir vēlama visiem, bet pavisam noteikti tās vajadzētu dzert tiem, kam ir kādas veselības problēmas. Ja ir iespēja, tad vajag uztaisīt sev 10 dienu bērzu sulu kūri. Vai šo dienu laikā ir ieteicams arī ēst? Teikšu atklāti – tas ir individuāli, jo viss ir atkarīgs no katra organisma īpatnībām un visiem viena recepte neder. Esmu izmēģinājusi to uz sevis un varu droši teikt, ka bez ēšanas šo 10 dienu laikā iztikt var. Pēc šādas kūres ir neaprakstāmi fantastiska sajūta – ne tikai dvēsele, bet arī viss ķermenis lido. Ja nav vēlmes eksperimentēt ar sevi tik ilgu laika posmu, tad katrs pats sev var noteikt dienas, cik ilgi neēdīs, lai vismaz nedaudz izjustu šo lidojumu uz savas ādas. Tiesa, lidojuma sajūta nebūs tik izteikta, bet tomēr būs.

Bērzu sulas uzturā ieteicams izmantot, ja ir:

  • galvassāpes;
  • aknu un nieru slimības (īpaši labi bērzu sulas sadala akmeņus urīnpūslī un nierēs);
  • problēmas ar kuņģi, piemēram, kuņģa čūla, divpadsmitpirkstu zarnas problēmas, palielināta kuņģa skābe;
  • saaukstēšanās problēmas;
  • radikulīts;
  • artrīts;
  • mazasinība;
  • koncentrēšanās problēmas;
  • ekzēma;
  • sejas ādas problēmas;
  • bronhīts;
  • problēmas ar asinīm (attīrīšana);
  • vielmaiņas problēmas utt.

Šo sarakstu varētu papildināt vēl un vēl! Ne par velti vecmāmiņa man ļāva dzert šīs sulas tik, cik gribējās, vienmēr piekodinādama, ka tie, kas dzer bērzu sulas, ir stipri kā ozoli un skaisti kā liepas. Viņas vārdos bija pateikts viss – šīs sulas dod gan spēku un enerģiju, gan arī skaistumu. Lietojot bērzu sulu, cilvēks uzlabo ne tikai savu fizisko, bet arī garīgo veselību.

Kā ikdienā lietot bērzu sulas

Manās mājās bērzu sulas lietoja dažādos veidos gan iekšķīgi, gan ārīgi. Dienas laikā šo nektāru lielā daudzumā dzēra, vakaros to izmantoja skaistumkopšanas procedūrās, mazgāja seju bērzu sulās. Seja kļuva tīra, mirdzoša un maiga. Pirts dienās bērzu sulās tika skaloti mati, un īpaši labs šis skalojamais līdzeklis bija, kad bērzu sula bija jau iestāvējusies. Pēc šādas procedūras mati kļuva zīdaini, viegli ķemmējami un mirdzoši. Starp citu, atceros, ka mūsu ģimenē nepastāvēja tāda problēma kā blaugznas. Ja kādam radiniekam uzradās šāda problēma, tad viņa mati tika skaloti šajā brīnumlīdzeklī, un tas veiksmīgi palīdzēja tikt galā ar nelūgto viesi.

Kā uzglabāt bērzu sulas

Patiesībā bērzu sulu ieguves laiks ir pavisam īss. Un lielā mērā tas ir atkarīgs no tā, cik intensīvi un bieži spīd saulīte – jo tā vairāk silda zemi, jo ātrāk bērziem sāk plaukt lapas. Tikko bērziem ir gatavas plaukt lapas, tā sulu padeve mazinās, kā arī tās vairs nav tik kristāldzidras kā pašā sulu ieguves sākumā. Ir divi sulu uzglabāšanas veidi vai, precīzāk sakot, sulu cienītāju veidi: ir cilvēku kategorija, kuriem garšo sulas, kad tās ir nostāvējušās, un ir kategorija, kam patīk tikko no meža atnestas sulas.

Ir zināms, ka bērzu sula 24 stundu laikā no ievākšanas maina ne tikai savu izskatu, bet arī sastāvu. Tie, kam patīk ieskābenas bērzu sulas, atnesot tās no meža, jāsalej sulu stikla pudelēs vai burkās, klāt jāpieliek maizes gabaliņus, rozīnes, citrona šķēli, upeņu zariņu un cukuru. Pēc tam pudeli vai burku hermētiski noslēdz un ierok zemē.  Jā, tieši tā – izrok dārza malā bedri, kurā ieklāj plēvi un saliek visus meža labumus. Šo procedūru bērnībā esmu redzējusi ne vienu vien reizi, jo vectētiņam ļoti garšoja šādi pagatavota bērzu sulas limonāde, ar ko viņš visus cienāja siena laikā.

Savukārt tiem, kuriem vairāk patīk svaigas bērzu sulas, iesaku tās sapildīt plastmasas pudelēs un likt saldētavā. Tādā veidā sulu var uzglabāt līdz pat nākamajam pavasarim.

Receptes

Lai uzturētu sejas ādu tonusā, iesaku bērzu sulu sasaldēt mazos trauciņos un katru rītu ierīvētu seju ar šādu ledus kubiņu – bērzu sulas toniku. Tādā veidā tiks mazinātas pūtītes, un sejas āda kļūs mirdzoša un maiga.

Ļoti laba ir sejas maska, ko arī var pagatovot visa gada garumā, ja bērzu sula ir sasaldēta mazos tilpumos. Ņemiet vienu ēdamkaroti svaigu bērzu sulu vai vienu sasaldēto kubiņu un sajauciet to ar vienu karoti medus. Protams, ja lietojat sasaldēto sulu, tad pirms sajaukšanas ar medu, atsaldējiet to. Maska ir universāla, to var izmantot arī kā roku masku. Pēc uzklāšanas paturiet 15 minūtes, pēc tam ar siltu ūdeni noskalojiet.

Vēl viena universāla recepte – uz nakti iemērciet divas ēdamkarotes linsēklas un nākamajā rītā sablendējiet tās kopā ar bērzu sulu. Šo maisījumu var lietot gan iekšķīgi rīta putras vietā, gan ārīgi kā sejas masku.

Ideāli, ja ir iespēja bērzu sulas pievienot māla maskām. Pamēģiniet un jutīsiet atšķirību, kad maska ir pagatavota uz ūdens un kad uz bērzu sulas bāzes.

Ceru, ka šis raksts bija noderīgs. Ja Tev ir kāda vecmāmiņas recepte vai papildus informācija, ar ko vēlies dalīties, tad raksti komentāros!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *