Ājurvēdas piedāvātā veselības formula
Veselīga, pilnvērtīga un uz attīstību tendēta dzīve ir viens no cilvēces lielajiem uzdevumiem. Taču nereti, ļaujoties kaislībām un nespējot rast pareizās atbildes milzīgajā informācijas gūzmā, mēs novirzamies no ceļa, kas mūs vestu harmonijas virzienā. Cilvēcīgums, saskaņa ar dabu un garīgā attīstība paliek otrajā plānā, kas rada nepatīkamas, reizēm pat traģiskas sekas.
Brīdī, kad atskāršam, ka kaut kas ir jāmaina, palīgā var nākt Ājurvēda – zinātne par pilnvērtīgu un harmonisku dzīvi. Uzzināsim par to ko vairāk!
Senā mācība par dzīvi
Jau senos laikos viedie zināja teikt, ka veselības uzturēšana ir smags un pašaizliedzīgs darbs ar sevi. Tad, kad sākam saprast un pieņemt sevi, kādi esam (mācāmies ieklausīties iekšējā balsī, kā arī apgūstam dažādas metodes, kas veiksmīgi palīdz tikt galā ar ikdienas stresiem), laika gaitā pamanām, ka Visums nāk palīgā, tas sniedz savu izpalīdzīgo roku – atgriežot mūsu jaunību un veselību. Lai palēlinātu novecošanu un iegūtu iekšējo harmoniju un garīgo līdzsvaru, pietiek tikai ievērot dabas ritmus un dzīvot saskaņā ar tiem, uzskata Inga Ruņģe.
Saskaņā ar Vēdām, šī brīža sabiedrība dzīvo Kali-Jugas laikmetā, kas tiek raksturots kā iekāres un kaisles laikmets. Tajā indivīds dzīvo moderno tehnoloģiju ietekmē, kur pār pasauli valda nauda un cilvēks savu dzīvi vada, neievērojot Dabas likumus, pakāpeniski iznīcinot pašu Dabu. Mūsdienās atainotās reklāmas, filmas un masu mēdiji kopumā pārslēdz cilvēka apziņu ņemšanas režīmā, toties Vēdas (jeb senās zināšanas) un visas pasaules reliģijas cenšas apziņā aktivizēt došanas režīmu. Tā saucamie dzīves saimniekimēģina sabiedrībā iznīcināt garīgumu, tādējādi padarot cilvēku par patērētāju, nevis mīlestības nesēju-devēju. Tik daudz tiek runāts par ekonomisko, sociālo un ekoloģisko krīzi, bet aizmirstam, ka vislielākā krīze tomēr ir cilvēciskajās vērtībās.
Dzīve ir kā liels ceļojums, kuras laikā ikviens no mums izvēlas savu maršrutu, lai dotos tālāk uz izvirzīto mērķi. Un viens no aizraujošākajiem ceļojuma maršrutiem ir Ājurvēda – senā zinātne par pilnvērtīgu un harmonisku dzīvi. Vārds ājurvēda cēlies no sanskrita valodas un tiek tulkots kā āyus (dzīve) un veda (mācība), tātad – mācība par dzīvi. Šī mācība sevī ietver tādas lietas kā – dienas ritmu, uzturu, meditāciju, pranajamu (elpošanas tehnikas), jogu, akmens terapiju, aromterapiju, zāļu terapiju (ārstniecības augus un garšvielas), metālterapiju, krāsu terapiju utt. Bieži vien izdzirdot – Ājurvēda – vairumam cilvēku tā asociējas ar indiešu ķīmiju, kas šķiet pavisam sarežģīta un varbūt pat neizprotama, kaut gan patiesībā ir gaužām vienkārša. Tā ir fantastiska veselības zinātne, kas vienlaikus ārstē gan ķermeni, gan prātu, gan dvēseli. Ājurvēdas senākajā traktātā Čaraka Samhita tiek minēti Ājurvēdas astoņi virzieni:
- vispārējā medicīna (slimību diagnoze un ārstēšana);
- ķirurģija (ieskaitot plastisko ķirurģiju);
- kakla, ausu, acu un deguna slimību ārstēšana (laringoloģija, oftalmoloģija);
- pediatrija (ieskaitot ginekoloģiju un dzemdniecību);
- toksikoloģija;
- psihiatrija;
- neauglības ārstēšana;
- jaunības uzturēšana.
Ājurvēda aptver visas medicīnas nozares – no pediatrijas līdz geriatrijai, no ārstniecības augu izmantošanas līdz ķirurģijai. Šī mācība par dzīvi (salīdzinājumā ar mūsdienu medicīnu) nevis vienkārši cīnās ar slimībām, bet gan māca cilvēkam būt veselam. Interesanti, ka agrākos laikos ārstam tika maksāts atalgojums par katru veselu ģimenes locekli – līdzko pacients saslima, samaksa tika pārtraukta. Tādēļ ārsts bija ieinteresēts, lai viņa pacients būtu vesels, attiecīgi sekoja līdzi, lai klients ievērotu visus viņa dotos uzdevumus un norādījumus. Ārsta uzdevums bija palīdzēt veselam cilvēkam uzturēt veselību, bet sasirgušam – atgriezties pie veselības. Senos laikos uzskatīja – ja cilvēks ir vesels, tad viņš ir harmonijā gan ar sevi, gan Visumu.
Pieci pamatelementi
Tas, ka Ājurvēdas receptes ir piemērotas vairāk vai mazāk Indijas klimatam un dzīvesveidam, nenozīmē, ka tās nedarbojas. Ja ir vēlme, lai receptes darbotos un būtu efektīvas, ir jāņem vērā šīs mācības zelta likums – Deša, Kala, Patra – kas no sanskrita valodas tiek tulkots kā – vieta, laiks un apstākļi. Precīzāk sakot – ņemot vērā Ājurvēdas pamatus, varam tos piemērot konkrētajiem platuma grādiem.
Gan planēta Zeme, gan visa dzīvā un nedzīvā radība sastāv no pieciem pamatelementiem: ēteris, gaiss, uguns, ūdens un zeme. Aprakstīsim klasisko piemēru – ūdens:
- ledus – pārstāv zemes elementu;
- slēptais siltums ledū – uguns elementu;
- izkausēts ledus – ūdens elementu;
- ūdens tvaiks – gaisa elementu;
- ūdens iztvaikošana gaisā – ētera elements.
Līdz ar to varam secināt, ka vienā veselā mīt pieci pamatelementi. Visi pieci elementi rodas no enerģijas, kas nāk no Kosmiskās apziņas – Visuma. Tieši tāpat arī cilvēks ir daļa no mikrokosmosa, kas sastāv no šiem pieciem pamatelementiem; viss cilvēka ķermenis sastāv no tiem. Piemēram, ēteris ir mutē, degunā, zarnu traktā, elpošanas ceļos, vēderā, krūškurvī, limfā, kapilāros, šūnās un audos. Toties kustība, kas notiek telpā, ir kā gaiss. Respektīvi, gaiss ir otrs kosmiskais elements – kustības elements. Cilvēka ķermenī tas izpaužas kā muskuļu darbība, sirds pulsēšana, plaušu izplešanās un saraušanās, kustība zarnu traktā un kuņģa darbība. Arī centrālā nervu sistēma tiek vadīta, pateicoties gaisa elementam. Tam seko trešais elements – uguns. Saules sistēmā gaismas avots ir Saule. Cilvēka ķermenī ugunij pielīdzināma vielmaiņa, zarnu trakts, kuņģa darbība, redze un pelēkā viela smadzeņu šūnās. Līdz ar to varam secināt, ka temperatūras maiņa, vielmaiņa, domāšana un pasaules uztveršana ar acīm – tas viss pārstāv uguns elementu. Ūdens ir ceturtais svarīgākais ķermeņa elements. Tas organismā izpaužas plazmas veidā – kā gļotāda, kuņģa skābe, dziedzeri. Ūdens nepieciešams, lai ķermenis spētu dzīvot un pildīt savas pamatfunkcijas. Zināms, ka cilvēka ķermenis sastāv no 70% ūdens, līdz ar to pēc atūdeņošanās (ko var izraisīt vemšana, caureja) jāveic papildus pasākumi, lai cilvēks neaizietu bojā, jo ūdens trūkums organismā var neatgriezeniski bojāt kāda orgāna funkcijas. Un, visbeidzot, pēdējais elements – zeme. Pateicoties šim elementam, eksistē dzīvība uz zemes, cilvēks spēj dzīvot jeb būt viens vesels. Zemes elements atbild par cilvēka kaulu struktūru, skrimšļiem, muskuļiem, kājām, ādu, matiem un cīpslām.
Kāds konstitūcijas tips Tevī dominē?
Ājurvēdā uzsvars tiek likts arī uz Došu sistēmu (Vata, Pitta, Kapha), kur tiek norādīts, ka katrs cilvēks sastāv no trim došām, un tikai viena no tām var būt dominējošā. Ja skatās no mūsdienu medicīnas viedokļa, tad Vata atbild par neiro-endokrīnās sistēmas darbību cilvēka organismā. Pittas jurisdikcijas lauks ir transformācija no ārējā uz iekšējo (emocijas, informācijas uztveršana, uzturs), respektīvi – kā mēs visu redzēto, dzirdēto, apēsto un sajusto mākam pareizi transformēt. Savukārt Kapha atbild par to, lai cilvēka ķermenis tiktu aizsargāts no ārējām ietekmēm.
Atkarībā no dominējošā konstitūcijas tipa, cilvēkam veidojas raksturs, izkristalizējas uzvedības manieres, emociju izpausmes utt. Ja rodas disharmonija kādā no došām, cilvēks pamazām sāk justies nelāgi un parādās veselības problēmu pirmie simptomi.
Pazīmes, ja radušies Vatas (gaiss + ēteris) līdzsvara traucējumi:
- sausa āda;
- blaugznas;
- sauss klepus;
- sausa mēle;
- lūstoši nagi un mati;
- pelēcīga sejas krāsa;
- elpošanas ceļu saslimšanas;
- sausums acīs;
- svara zudums;
- locītavu krakšķēšana;
- enerģijas trūkums un nespēks;
- depresija;
- bezmiegs;
- aizcietējumi, caureja;
- uztraukums, sasprindzinājums;
- krampji;
- reiboņi;
- nervu spazmas u. c. pazīmes.
Aplūkojot šīs pazīmes, varam secināt, ka Vatas tipa cilvēka veselībai ir bīstams bezmiegs, badošanās, neveselīgs uzturs (piemēram, ātrās uzkodas), pilsētas dzīve, auksts laiks. Ja cilvēkam Vata ir harmonijā, tad pretī redzam labu speciālistu savā jomā, kas ir spējīgs ātri un pareizi reaģēt dažādās dzīves situācijās. Ja Vata ir disharmonijā, tad mums pretī stāvēs nevis pārliecināts speciālists, bet gan dreboša apšu lapa.
Pazīmes, ja radušies Pittas (uguns + ūdens) līdzsvara traucējumi:
- slikts miegs;
- gremošanas traucējumi;
- slikta elpa;
- pastiprināta svīšana;
- problēmas ar kuņģi;
- ekzēma;
- izteikta bada sajūta;
- dzeltenīga sejas krāsa;
- dažāda veida iekaisumi u. c. pazīmes.
Pittai nav ieteicami emocionālie pārdzīvojumi, pārlieku liela fiziska slodze, karsts gadalaiks un ēdiens. Ja ar Pittu viss ir kārtībā, tad pretī redzam indivīdu, kurš ir enerģijas pilns un pie labas veselības; spēcīgs vadītājs visās jomās. Ja tomēr vērojama disharmonija, tad šis cilvēks sāk izvairīties no atbildības, kļūst rupjš un parādās arī slikta elpa.
Pazīmes, ja radušies Kaphas (ūdens + zeme) līdzsvara traucējumi:
- problēmas ar lieko svaru;
- nepatika pret aukstumu;
- depresija;
- alerģijas;
- apātija;
- vielmaiņas traucējumi;
- bāla sejas āda;
- tūskas;
- ilga gulēšana u. c. pazīmes.
Kaphu nelabvēlīgi ietekmē rutīnas pilna dzīve, pārlieku ilga atpūta un miegs. Tie ir cilvēki, kurus ik pa brīdim nepieciešams stimulēt jeb palīdzēt viņiem izspraukties no rutīnas pārpildītās ikdienas. Ja Kapha dzīvo harmonijā, tad indivīds ir sirsnīgs, mīļš un izpalīdzīgs. Ja vērojama disharmonija, tad cilvēkā pamostas skaudība, skopums un privātīpašnieciskums.
Mosties agrāk un gūsti enerģiju!
Viens no visu došu veselības pīlāriem ir miegs, jo tas vienlaicīgi ir gan sargātājs, gan dziedinātājs. Vēdās minēts, ka visa mūsu dzīve, ķermenis, reakcijas, emocijas, uzvedība un veselība ir saistīta ar Visuma likumiem un no tiem izrietošajiem procesiem. Labvēlīgākais laiks miegam ir naktī, kad klātesoša spēcīga Mēness enerģija (psihiskā). Psihiskās enerģijas uzkrājuma laiks ir no plkst. 21:00 – 04:00, tāpēc šajā laikā nav ieteicams strādāt, bet gan gulēt. Toties katra miega stunda no plkst. 22:00 – 24:00 tiek pielīdzināta divām stundām, kas garantē lielāku produktivitāti un enerģijas lādiņu, nekā tad, ja aizejam gulēt pēc pusnakts.
Vislabāk cilvēkam ir pamosties no plkst. 04:00 – 06:00, vēlams 48 minūtes pirms Saules lēkta. Ja mostamies un pieceļamies šajā periodā, tad enerģija un mundruma pietiek visai dienai. Vēdās norādīts – ja cilvēks mostas laikā no 03:00 – 04:00, tas ir labākais laiks garīgām praksēm (lūgšanām, meditācijām, mantru dziedāšanai utt.). Protams, ja indivīds nav radis un nepiekopj attiecīgo dzīvesveidu, tad agra celšanās var radīt nevis harmoniju, bet gan disharmoniju cilvēka dzīve. Ja izkāpjam no čuču muižas laikā no 04:00 – 05:00 – varam daudz vieglāk pārvarēt dzīves grūtības – cilvēkā mīt liels dzīvesprieks, un viņš spēj sasniegt izvirzītos dzīves mērķus. Šādi indivīdi dienas laikā jūtas ļoti laimīgi un harmonijā ar sevi. Mūsdienās šo pamošanās laiku iespējams praktizēt (nenodarot sev pāri) – ar noteikumu, ka cilvēks miega valstībā dzīvojas jau no plkst. 22:00. Laikā no plkst. 05:00 – 06:00 esam ļoti mundri. Tas ir periods, kad prāts ir ļoti sensitīvs, jo Mēness ietekme vairs nav tik liela, bet Saules ietekme vēl nav tik liela, tāpēc šajā laikā ieteicams apgūt kādu lūgšanu, mācību vielu vai citu prātam veltītu informāciju.
Savukārt, pamostoties laikā no 06:00 – 07:00, tiek uzskatīts, ka vilciens jau ir aizbraucis. Saules enerģija ir tik spēcīga, ka pati labākā enerģijas plūsma, ko iespējams iegūt no dabas – ir nokavēta. Šādus cilvēkus ikdienā ik pa brīdim māc nogurums, nereti mēdz kavēt arī darbu. Trūkst gan garīgās, gan fiziskās enerģijas, līdz ar to bieži slimo. Pamostoties laikā no 07:00 – 08:00, cilvēks nespēj dienas laikā koncentrēties, nervozē par katru sīkumu. Bieži vien ir slikta apetīte, mocās ar galvassāpēm un citām kaitēm. Ja kāds mostas laikā no 08:00 – 09:00, tad viņš apdraud sevi ar hronisku slimību saslimšanas risku. Ir grūti pamosties bez rīta kafijas, turklāt šāds cilvēks nespēj pieņemt lēmumus, jo dienas laikā ir visai pasīvs. Mostoties laikā no 09:00 – 10:00, bieži vien piemeklē apātija, depresija, bailes, cilvēks īsti neredz dzīvei jēgu. Vēdās tiek minēts, ka šie indivīdi aiziet viņsaulē pirms laika. Visbeidzot, tiem, kuri mostas pēc plkst. 10:00, ir ļoti grūti izkļūt no tamass gūnas (nakts, tumsība, neapjēga), kas ļoti patīk un apmierina, taču ilgtermiņā var piesaukt slimības un citas nelaimes.
Ieteikumi veselīgas maltītes ieturēšanai
Tikpat svarīgs kā līdzsvars un veselīgs miega režīms ir arī ēšanas režīms – ko, kad un kur mēs ēdam. Tāpat kā dienas režīms, arī ēšanas režīms un ieradumi atstāj lielu psiholoģisku ietekmi uz cilvēku. Tas, ko ēdam, ietekmē mūsu veselību un nākotni. Atkarībā no katra cilvēka konstitūcijas tipa, tiek piemeklēti produkti, kurus vēlams lietot uzturā. Tikpat būtiski ir arī tas – kad mēs ēdam. Mūsdienu cilvēks diemžēl ar to ļoti grēko, tādējādi pakāpeniski nodrošinot savu organismu ar dažādām veselības kaitēm. Tāpat kā cilvēka dzīves ciklu un gadalaikus, arī diennakts laika ritējumu varam iedalīt trīs došās:
- Pitta (ūdens + uguns) 22:00 – 02:00 (pārstrādājas uzņemtā barība) un 10:00 – 14:00 (izsalkums un vieglums);
- Vata (gaiss + ēteris) 02:00 – 06:00 (kustība un atvieglošanās) un 14:00 – 18:00 (aktivitāte, lokanums);
- Kapha (ūdens + zeme) 06:00 – 10:00 (enerģija, svaigums, smagnējums) un 18:00 – 22:00 (kad samazinās enerģijas daudzums).
Ir pierādīts, ka pēc plkst. 18:00 vakarā nav ieteicams uzturā lietot produktus. Ājurvēda to skaidro ar to, ka ir sācies Kaphas laiks. Kapha sastāv no diviem pirmselementiem – ūdeni un zemi. Atcerēsimies bērnību – kas notika, ja smilšu kaudzē sajaucām zemi ar ūdeni? Izveidojās dubļi. Tieši tāda veida dubļi uzkrājas arī mūsu organismā, ja ēdam pēc 18:00.
Maltītei sevī jāietver sešas garšas:
- salda (zeme + ūdens);
- sāļa (uguns + ūdens);
- skāba (zeme + uguns);
- asa (uguns + gaiss);
- rūgta (ēteris + gaiss);
- sīva (zeme + gaiss).
Katra garša ietekmē ne tikai cilvēka emocionālo, bet arī fizisko stāvokli. Tāpēc svarīgi, lai ikdienas uzturā būtu klātesoša katra no šīm garšām, tā palīdzot izvairīties no nevajadzīgām veselības problēmām.
Pareizas ēšanas ieteikumi:
- nekad neēdiet, ja Jums nav bada sajūtas;
- izvairieties ēst ēdienus, kas pagatavoti vai uzsildīti mikroviļņu krāsnī;
- neēdiet, ja esat piekusis vai stresa stāvoklī;
- ēdiet ar seju pret austrumiem, tādējādi izvairoties no gremošanas traucējumiem;
- pirms ēšanas iededziniet sveci, lai kuņģim būtu spēks ēdienu pārstrādāt;
- būtu labi, ja ēdienu pagatavotu Jums mīļš cilvēks;
- pirms ēšanas nomazgājiet rokas un seju, ja iespējams, arī kājas;
- pirms uzsākat maltīti, noskaitiet lūgšanu vai izsakiet pateicību Dievam par dienišķo maizi;
- pirms maltītes uzsākšanas pabarojiet kādu dzīvnieku;
- neēdiet stāvus vai ejot;
- kad ieturiet maltīti, nepļāpājiet, neskatieties televizoru, nelasiet grāmatu vai avīzi, vienkārši veltiet laiku tikai ēšanai;
- ēšanas laikā necelieties no galda, dariet to tikai tad, ja šī darbība pastiprina apana-vaiju enerģiju, kas atbild par toksīnu izvadīšanas procesu cilvēka organismā;
- pirms ēdiena norīšanas sagremojiet to 32 reizes;
- pēc ēšanas atpūtieties 10 – 15 minūtes, atlaidieties vai pasēdiet, pēc tam pastaigājiet;
- gavējiet ekadešas dienās – 11. un 26. mēness dienā;
- ievērojiet vienādu intervālu starp ēdienreizēm;
- uzturā lietojiet daudz salātus, olīveļļu un ghi sviestu;
- ēšanas laikā ieslēdziet klusu un mierīgu mūziku.
Vērtīgie palīgi
Ikvienas saimnieces virtuvi var nosaukt par lielu ķīmijas laboratoriju jeb mājas aptieciņu, pārliecināta ir Inga Ruņģe. Atliek tikai pārzināt plauktu saturu un izpētīt ingredientu funkcijas. Ir augi un garšvielas, kas vienlaicīgi pozitīvi ietekmē visas trīs došas, bet ir arī tādas garšvielas, kas līdzsvaro, bet vienlaicīgi arī disharmonizē. Viens no augiem, kas līdzsvaro visas došas, ir visiem tik labi pazīstamā aloja. Pēdējā laikā popularitāti ieguvis arī ingvers, kurš labvēlīgi ietekmē gan vatu, gan pittu, gan kaphu, ir tikai jāmāk to pareizi pagatavot un pasniegt. Viegla tēja jādzer vatas un pittas pārstāvjiem, savukārt stiprāka tēja der kaphas tipam. Ingveru, tāpat kā aloju, lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi. Ja sāp locītavas vai muskuļi, sarīvējiet ingveru un uzlieciet to uz nakti, apsienot ar plēvi (lai sula neizsmērētos pa gultas veļu). Arī tad, ja gadās pārēsties, ingvera tēja būs viens no labākajiem palīgiem. Toties kurkuma darbojas kā dabīgais antibiotiķis. Tā ne tikai attīra asinis, bet arī palīdz gremošanas traktam. Katru pavasari un rudeni vēlams veikt 10 dienu asins attīrīšanas kursu – agri no rīta dzerot uzsildītu pienu ar vienu tējkaroti kurkuma. Nevar nepieminēt arī melno piparu noderīgumu – tie pastiprina kuņģa sulas izdalīšanos un uzlabo ēdiena garšu, tāpat novērš aizcietējumus un uzlabo apetīti.
Papildus garšvielām tiek izmantoti arī dārgakmeņi/pusdārgakmeņi un metāls. Šos abus komponentus izmanto gan iekšķīgai, gan ārīgai lietošanai. Vairāk gan pazīstama ārīga lietošana, piemēram, nēsājot zelta vai sudraba rotaslietas, kuras papildina ar kādu no akmeņiem. Šajā terapijā pieslēdzas arī vēdiskā astroloģija (Jyotisha – no sanskrita – Dieva gaisma) – šī zinātne detalizēti pēta, kurš metāls vai akmeņu salikums labvēlīgi ietekmēs konkrētā cilvēka organismu un dzīvi kopumā. Ikvienā metālā un akmenī ir liels dziedniecisks spēks, tāpēc, izvēloties rotaslietu vai kādu no akmeņiem, apmēram 10 minūtes nepieciešams to paturēt rokās, ieklausoties sevī, jo ne vienmēr akmens, kas it kā atbilst, piemēram, dzimšanas mēnesim, sniegs vajadzīgo efektu. Šis ieteikums jāņem vērā arī – izvēloties zelta vai sudraba rotaslietas. Vizuālā gaume var būt dažnedažāda, bet tikai ķermenis spēj sniegt pareizo atbildes reakciju, kas mums patiesībā ir nepieciešams. Interesanti, ka iekšķīgai lietošanai izmanto arī zelta, sudraba un vara uzlējumus, kas var būt atšķaidīti ar kāda noteikta akmeņa uzlējumu.
Ēteriskās eļļas izmanto, lai būtu ne tikai laba pašsajūta, bet arī – lai veiktu attīrošās procedūras, kurām ir visai liela loma cilvēka dzīvē un veselības uzturēšanā. Pirms tiek nozīmēta jebkāda veida ārstešana, ķermeni nepieciešams attīrīt. Attīrīšanas procedūras ir dažādas – atkarībā no vajadzības un atvēlētā laika. Ja cilvēka organismā ir daudz amas(toksīnu), tad jārēķinās, ka pavisam drīz var sākties veselības problēmas. Viena no universālākajām ēteriskajām eļļām ir lavanda, kas der visiem trim tipiem. Gan ēteriskās eļļas, gan bāzes eļļas tiek izmantotas konkrētam konstitūcijas tipam un gadalaikam. Piemēram, kokosa eļļu nevar masāžās izmantot visu cauru gadu – tā ir atvēsinošā eļļa, kas ziemas periodā pēc siltas vannas dos pretēju efektu.
Cienot savu ķermeni un garu
Arī fiziskajām aktivitātēm (joga) un elpošanas tehnikām (pranajama) jāpievērš visai liela uzmanība. Šajos jautājumos nepieciešams skolotājs vai konsultants. Katra jogas asanajeb poza un elpošanas tehnika atstāj iespaidu uz cilvēka organismu, turklāt – ņemot vērā konstitūcijas tipu. Tieši šī iemesla dēļ ir nepieciešams cilvēks, kurš šajā jautājumā spēs palīdzēt. Ja tomēr nav iespējams tikt pie sava skolotāja, katru rītu ieteicams pildīt jogas kompleksu Surya Namaskar (Saules sveiciens), vakaros – Chandra Namaskar (Mēness sveiciens). Surya Namaskar jāpilda agri no rīta. Tā cilvēks izsaka pateicību visām 12 dzīves sfērām, kas tiek minētas Vēdiskajā astroloģijā. Ar šo asanu palīdzību vienlaicīgi tiek labvēlīgi ietekmēti četri attīstības līmeņi: fiziskais; sociālais; intelektuālais; garīgais. Respektīvi, cilvēks vienlaicīgi ietekmē gan savu pagātni, gan tagadni, gan nākotni. Savukārt – vakaros pildot Chandra Namaskar – tiek nomierināts prāts, ir vieglāk aiziet gulēt un piedzīvojam patīkamus sapņus. Šis asanu komplekss pozitīvi ietekmē cilvēka nervu sistēmu, kas mūsdienās spēlē nozīmīgu lomu – zinot, ka tieši no nervu pārpūles un stresa veselības problēmas rodas visbiežāk.
Runājot par elpošanas tehnikām – katram konstitūcijas tipam ir savi norādījumi. Pranajamaattīra plaušas, stiprina sirdi un attīra enerģētiskos kanālus. Elpošanas tehnikas pildot pareizi, cilvēka dzīve ievirzās pozitīvā gultnē. Vingrinājumus pildot nepareizi, varam nodarīt sev vairāk ļauna nekā laba, tāpēc šajā ceļā vēlams pavadonis, kas ierāda pirmos soļus elpošanas pasaulē. Piemēram, Vatas tipa cilvēkiem ieteicams elpot ar abām nāsīm (pārmaiņus pēc), tādā veidā līdzsvarojot gan sievišķo, gan vīrišķo enerģiju. Pittām jāelpo ar kreiso nāsi, precīzāk sakot – jāieelpo caur kreiso, bet jāizelpo ar labo nāsi. Viena deguna nāss tiek aizspiesta ar īkšķi, otra pie izelpas – aizspiesta ar rādītājpirkstu. Toties Kaphām jāiekārtojas ērti, veicot dziļu ieelpu un ātru izelpu caur nāsīm. Vingrojums jāveic vienu minūti, pēc tam vienu minūti iepauzējot. Un tā piecas reizes pēc kārtas. Šī elpošanas tehnika palīdz sašķelt taukus, tāpēc, to pildot, bieži vien gribas dzert, ko nedrīkst darīt, lai nezaudētu tehnikas funkcionalitāti.
Arī meditācija mūsu dzīvē ienes kārtību. Tā palīdz būt laimīgiem, radošiem un mierīgiem, tāpēc katru rītu un vakaru vēlams atrast laiku meditācijām. Tas ir laiks sev – brīdis, kad nāk atbildes uz jautājumiem, risinājumi dažādām problēmām, tas ir mirklis, kad veidojas dialogs ar Visumu.
Ko šodien vilksim mugurā?
Tikpat svarīgs ir ikdienas dreskods (ģērbšanās kods). Bieži vien cilvēki tam nepievērš uzmanību un intuitīvi izvēlas sev piemērotāko krāsu. Arī krāsas pozitīvi ietekmē cilvēka dzīvi, to varam saukt par sava veida krāsu terapiju. Vai zināji, ka katrai dienai ir sava krāsa?
- Pirmdiena – piena balta, gaiši pelēcīgi zila;
- Otrdiena – sarkana un haki krāsa;
- Trešdiena – visi zaļie toņi;
- Ceturtdiena – dzeltens un gaiši oranžs;
- Piektdiena – visas varavīksnes krāsas, sudraba, sniegoti balta;
- Sestdiena – tumši zils vai melns;
- Svētdiena – oranžs, zeltains, dzelteni sarkans.
Attiecīgajā dienā izmantojot šīs krāsas savā garderobē, cilvēks neapzinātā veidā palīdz sev justies labi, viņā mīt spēks un enerģija pieņemt svarīgus lēmumus utt. Neskatoties uz to, ka katrai dienai ir sava krāsa, Vatas un Pittas konstitūcijas tipiem tomēr jābūt uzmanīgiem. Vatām priekšroka jādod siltajiem krāsu toņiem, kas harmonizēs, savukārt, Pittām jāizvēlas vēsā krāsu terapija, lai izvairītos no sirds un asinsvadu slimībām.
Uzlabosim savu dzīves kvalitāti!
Ja cilvēks vēlas pievērsties veselīgam dzīvesveidam, grib būt laimīgs un harmonijā ar dabu, ir nepieciešams atcerēties un ievērot tikai četras lietas:
- dienas ritms;
- uztura režīms;
- ķermeņa tīrība;
- prāta tīrība.
To ievērojot kaut vai pirmās 30 dienas – zemapziņa mainīsies, pašsajūta būs laba un radīsies vēlme arī tālāk pieturēties pie šī izvēlētā dzīvesveida. Lai uzlabotu dzīves kvalitāti, ājurvēdas speciāliste Inga Ruņģe iesaka:
Domāsim pozitīvi! Mūsdienu sabiedrībā diezgan daudz runā par pozitīvo domāšanu. Sāksim ar sevi – iemīlēsim savu dvēseli un ķermeni. Ķermeni, kurš mums dots šeit un tagad, lai spētu pildīt tieši šīs dzīves uzdevumu. Iemīlēsim pasauli!
- Ēdīsim pareizi! Izvēlēsimies svaigus dārzeņus un augļus. Ēdīsim pareizā diennakts laikā. Gatavosim ēdienu ar mīlestību un pozitīvā noskaņojumā.
- Veidosim labus ieradumus! Celsimies no rīta ar smaidu, mīlestību un pateicību. Būsim priecīgi un moži, izstarosim saules gaismu ikvienam, ko satiksim, redzēsim, dzirdēsim. Katru rītu pildīsim Surya Namaskar. Izdzīvosim katru mirkli ar ikvienu savu šūnu. Būsim cik vien bieži iespējams pie dabas. Pastaigāsimies, rotaļājoties izbaudīsim dabas doto skaistumu, enerģiju un spēku. Baudīsim dabas veltes. Ēdīsim vienmēr – tajā pašā laikā, darīsim to labā kompānijā.
- Mīlēsim sevi! Ikdienas rutīnā neaizmirsīsim par sevi. Palutināsim sevi ar masāžu, koncertu, teātra izrādi, pirti vai vienkārši pastaigu pie dabas krūts. Uztaisīsim ko garšīgu, lai palutinātu savas garšas kārpiņas. Sāksim lasīt kādu labu grāmatu. Vismaz vienu stundu dienā atvēlēsim sev un savām iemīļotājām nodarbēm.
- Ievērosim principu – visu ar mēru! Gulēsim, ēdīsim ar mēru. Ja neievērosim mēra sajūtu, pavisam drīz par sevi var likt manīt veselības problēmas, kas pakāpeniski izraisa arī citas problēmas dzīvē. Iespēju robežās izmantosim fiziskās aktivitātes sava fiziskā ķermeņa labā.
- Attīstīsimies garīgi! Lai garīgi pilnveidotos un attīstītos, praktizēsim jogu. Meditēsim, lasīsim garīgo literatūru, apmeklēsim lekcijas un citus garīga rakstura pasākumus. Attīstīsim savu garu un intuīciju!
- Pieņemsim dabas dotās enerģijas! Izmantosim dabas līdzekļus gan uzturā, gan – rūpējoties par savu ķermeni. Pārtrauksim izmantot uzturā zāles, aizvietosim tās ar dabas dotajiem līdzekļiem. Iestādīsim puķes, savus dārzeņus, lai pēc iespējas vairāk apkārt būtu dabas radīts, nevis mākslīgi veidots.
- Attīstīsim intuīciju! Sekosim sev, savām domām un emocijām. Uzticēsimies savai iekšējai balsij!
- Būsim atvērti! Atvērsimies plašajai pasaulei. Ļausimies tai. Pieņemsim tās dotos piedāvājumus. Sāksim dziedāt, rakstīt, dejot, izšūt, gatavot ko garšīgu utt. Priecāsimies par pasaules dotajām iespējām. Būsim šeit un tagad.
Mīlestības pilnu un veiksmīgu Jauno gadu!
Žurnāls “Taka” 2016/01